جزئیات خبر

بازار مسکن شمیرانات وارد رکود شد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات با بیان این که بازار از حدود سه هفته قبل به دلیل تغییرات قیمتی وارد رکود شده است گفت: مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند به کاهش قیمت مسکن و رونق این بازار بیانجامد کما اینکه ترکیه از سال‌ها قبل با این روش بخش مسکن را کنترل کرد.
بازار مسکن شمیرانات
 

اقتصاد۲۴ - محمدرضا قاسمی اظهار کرد: بازار مسکن در منطقه شمیران از حدود سه هفته قبل به دلیل نوسانات قیمتی وارد رکود شده است. دو ماه بعد از تعطیلات کرونا که شاهد بازگشایی مشاغل بودیم حجم تقاضا در بازار مسکن بالا رفت که هم اکنون مقداری فروکش کرده است. عده‌ای هم بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند و بخش مسکن تحت تاثیر قرار گرفت.

وی افزود: سابقاً وقتی دلار گران می‌شد سه چهار ماه طول می‌کشید تا تاثیر خود را در بازار مسکن بگذارد، اما هم اکنون صاحبخانه‌ها یک هفته بعد از نوسانات بازار ارز قیمت مسکن را تغییر می‌دهند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات در پاسخ به این سوال که مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند منجر به ثبات قیمت در بازار مسکن شود گفت: هر قانونی که به تصویب می‌رسد ضعف‌های آن در مسیر اجرا خود را نشان میدهد. مثلاً شاید مالکان، پرده‌های خانه را بکشند یا لامپ را روشن بگذارند یا قرارداد‌های صوری بنویسند، اما قطعاً هر نوع سیاست مالیاتی مثل مالیات بر خانه‌های خالی یا مالیات بر عایدی سرمایه اثرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد می‌کند؛ چرا که منجر به کاهش احتکار و کاهش معاملات سفته بازانه می‌شود.


قاسمی با بیان اینکه عمده واحد‌های خالی متعلق به بانک‌ها و شرکت‌های دولتی است گفت: بانک‌ها املاک زیادی را در منطقه یک خریداری کرده‌اند. البته آن‌ها را برای فروش گذاشته اند، اما به شرکت‌های زیرمجموعه خود واگذار کردند و هنوز به بازار مصرفی نرسیده است.

وی تراکم جمعیتی در شمیرانات را متنوع دانست و گفت: در منطقه یک شاهد نوعی شکاف طبقاتی هستیم. مثلاً فردی در یک خانه ۳۰ متری زندگی می‌کند و کنار او یک مجتمع لوکس قرار گرفته که صاحبان خانه‌ها خودرو‌های گران قیمت خارجی دارند. افرادی را میشناسم که در منطقه شمیرانات مستأجر هستند و بعد از سال‌ها مسکن مهر به آن‌ها تعلق گرفته که از این بابت خوشحالند. به نظرم دولت باید طرح‌های تولید مسکن انبوه و ارزان قیمت را در دستور کار قرار دهد.

آخرین اخبار